Grafton Recruitment s.r.o.

Work abroad AS a nurse FOR humanitarian organization

(referenční číslo: 1-14-207925/JD)

Have you ever thought of doing a challenging job abroad? Would you like to use your professional skills to improve somebody’s life? Are you willing to leave your family for several months to go and work in a developing country? If you answered “yes” to at least one of these questions, read further
General Nursing
Nurses have very different responsibilities on mission than they do working as a nurse in their home country. In many locations, the basic nursing activities for patients will be done by relatives and local personnel. The international nurse will be responsible, above all else, for the management and training of local staff and assistants. Other tasks during a mission include carrying out vaccination programs, mother-child advisory service, hospital organization, hygiene measures, management of drug stocks, data collection, management of personnel, and contact with local authorities. OT nurses have their own fields of emphasis (see below).
OT Nurses
On mission, OT nurses often have to work with the most basic technical equipment and under difficult conditions. Consequently, they should have as wide-ranging practical experience as possible. Their areas of responsibility range from practical assistance during surgery to organizational duties and the training of local surgical staff. It is often their main goal to ensure the minimum standard of hygiene, even with the simplest technical equipment in the operating theatre.

 • Completed nursing or surgical nursing degree
 • At least two years of practical experience in the operation theatre
 • Available for a mission of 3 to 6 months
 • Very good knowledge of English essential, other languages (in particular French) are a major advantage

Požadujeme:

 • Nursing degree and 2 years of practical working experience after attainment of diploma
 • Training in tropical medicine or other additional knowledge (public health, epidemiology, nutrition, tuberculosis, HIV/AIDS, etc.) is an advantage
 • Available for a mission of 6 to 9 months
 • Very good knowledge of English essential, other languages (in particular French) are a major advantage

Nabízíme:

Benefity:

 • Working contract for the duration of the assignment with a monthly gross salary of 1,050 EUR
 • Demanding but also very rewarding work
 • Working as part of a multicultural team
 • Coverage of all mission-related costs (travel, accommodation, insurance)
 • Professional and personal enrichment

Zaujala Vás tato pozice? Vyplňte prosím kontaktní formulář či nám pošlete svůj životopis v anglickém a českém jazyce na email s uvedením referenčního čísla pozice.

Pokud jste již u nás absolvoval(a) vstupní pohovor, kontaktujte prosím emailem přímo svého konzultanta.Více podobných pozic naleznete na www.grafton.cz/cs/job-search?disciplines=farmacie-zdravotnictvi


Přečtěte si prosím pozorně následující text a uvádějte jej vždy společně s Vaším mailem/dopisem, jinak nebudeme moci pracovat s Vašimi zaslanými údaji.
Souhlasím, aby společnost Grafton Recruitment s.r.o., sídlem Na Poříčí 3a, Praha 1, (dále jen společnost), zpracovávala mé osobní údaje pro účely zprostředkování práce (ukládání, úprava, vyhledávání, třídění, kombinování, likvidace a poskytování třetím osobám, jejichž totožnost je mi společnost povinna sdělit) v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. "O ochraně osobních údajů" ve znění pozdějších předpisů, a to až do odvolání písemnou formou. Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy v souvislosti s přístupem k informacím a jejich ochraně podle §12 a §21 zákona č. 101/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů. Pro plné znění klikněte na http://www.uoou.cz/uoou.aspx?menu=4&submenu=5&loc=20.

Region: Hl. m. Praha
Obor: Zdravotnictví, sociální služby, farmacie
Typ nabídky: Zaměstnání

Kontaktní informace: